Akademia Youtube,  Dzieci i młodzież

Zajęcia pozalekcyjne – po co?

Kiedyś nikt niemalże nie chodził na zajęcia pozalekcyjne i dzieci jakoś wyrosły na ludzi. Czy jest więc sens wrzucać naszego potomka w świat dodatkowych obowiązków? Czy nie lepiej byłoby mu wrócić po szkole do domu i oddać się słodkiemu relaksowi i zacieśnianiu więzi rodzinnych? Właściwie, skoro zadaniem szkoły jest nauczanie, to powinien wszystkiego dowiedzieć się na lekcjach, prawda? A skoro tak, to dodatkowe aktywności mogą wydać się marnowaniem czasu, energii i zasobów.

Dzieciństwo to kraj, przez który podróżujemy nieświadomie. Dotarłszy do granic, oglądamy się i nagle widzimy pejzaż. Ale jest już za późno.

Eric-Emmanuel Schmitt – Moje życie z Mozartem

Mam nadzieję, że przebrnęliście jakoś czytając ten nonsens z pierwszego akapitu. Bo nawet jeśli w naszym dzieciństwie rzadko kto chodził na zajęcia pozalekcyjne, to raczej nie dlatego, że nie miał na to ochoty. Najczęściej powodem było to, że oferta dodatkowych zajęć była bardzo wąska, o ile w ogóle była. Patrząc na kalejdoskop możliwości dzisiaj, ilu z nas żałuje, że nie mogło na wiele z tych zajęć chodzić będąc dzieckiem?

Właściwie czemu byśmy tego dla siebie chcieli? Bo rozwijalibyśmy swoje zainteresowania, robilibyśmy coś przyjemnego, a jednocześnie uczylibyśmy się wartościowych rzeczy. Otrzymalibyśmy potrzebną nam wtedy pomoc w rozwoju, poznalibyśmy mnóstwo nowych osób o podobnym podejściu do życia, zdobylibyśmy cel i motywacje.

Tak, zajęcia pozalekcyjne są fajne i wartościowe. Chociaż jednak takie są, nie wpadajmy w pułapkę, jaką zastawia na nas nasza ambicja. Nie zapisujmy swoich pociech na wszystkie!

Wybierzmy wspólnie z dziećmi te najlepsze, najpotrzebniejsze, a resztę czasu spędzajmy z nimi sami. Bo nauka zawsze rozpoczyna się od rodziny. Tylko w jakiej proporcji to wszystko ułożyć, aby było zdrowo?

Co o tym sądzicie? Jak sami spędzaliście czas po powrocie z lekcji w dzieciństwie?

Zapraszamy do subskrypcji i udostępniania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *